Szívünk Napja 2016 - Szűrővizsgálatok

Ha kilátogatsz szeptember 25-én a Szívünk Napjára, ne felejtsd el az info pultnál átvenni a kockázatmérő kisfüzetet, hiszen ezzel tudsz jelentkezni a szűrővizsgálatokra.
A nővérkék a vizsgálat eredményeit beírják a kiadványba, amellyel felkeresheted háziorvosodat. Ha kérdésed van, akkor nem kell mást tenned, mint ellátogatni a helyszínen lévő tanácsadósátorba, ahol neves kardiológusok állnak a rendelkezésedre.
Ne feledd, a szűrővizsgálat életet menthet! Tartsd karban rizikófaktoraidat, hidd, el megéri!

Vérnyomásmérés

A magasvérnyomás (hipertónia) a legelterjedtebb szív-érrendszeri betegség. Fő veszélyét a sokszor csak évek után kialakuló érrendszeri szövődmények jelentik. A legtöbb esetben az emelkedett vérnyomás kezdetben nem okoz jelentős panaszt a betegnek, és ez félrevezető lehet. Ezért hívják a hipertóniát "néma gyilkosnak", mert szinte észrevétlenül is képes súlyos szervkárosodásokat előidézni.

Vércukormérés

A cukor (glukóz) felelős a szervezet energiaellátásáért. Normális körülmények között a cukor hamar eltűnik a vérből és beépül az energiaraktárba, ellenkező esetben viszont a vércukorszint kórosan megemelkedik. A vérben lévő glukóz a szervezet minden szervéhez és szervrendszeréhez - többek között a szívhez, az erekhez, a vesékhez és az idegrendszerhez - eljut. A magas vércukorszint a szívizomelhalás, a stroke, a vakság és a végtag elvesztésének veszélyét rejti magában.

Koleszterinmérés

A koleszterin zsírban oldódó vegyület, a szervezet normális működéséhez nélkülözhetetlen anyag. A összkoleszterin-szint különböző koleszterin frakciók együttesen adják. A koleszterin mellett a triglicerid szint emelkedése is elősegíti szívkoszorúér-betegség kialakulását. A vérzsírok emelkedését okozó tényezők közül legfontosabb a helytelen életmód, a nem megfelelő étkezés.

Testtömegindex mérés, obezitás vizsgálat

A túlsúlyos embereknél a szívbetegség kétszer, az elhízottaknál már háromszor gyakoribb, mint a normál testsúlyúaknál. A testtömegindex a testsúly és testmagasság egyfajta arányszáma. A testtömegindex (angolul body mass index, BMI) a legelterjedtebben alkalmazott mutatószám az elhízottság (vagy éppen soványság) megítélésében. A kg-ban számított testtömeget kell elosztani a méterben mért testmagasság négyzetével. Az így kapott szám a testtömegindex.

Tanácsadás

A szűréseken és tanácsadáson kívül a látogatók megismerhetik az újraélesztés technikáját, szakembertől kaphatnak segítséget azok, akik le szeretnének szokni a dohányzásról, egészségesebben táplálkoznának, és a számukra megfelelő sportot keresik. A szervezők véleménye szerint nagyon fontos, hogy az emberek szembesüljenek egészségi állapotukkal, és ha kell, változtassanak az életmódjukon. Akik szűréseken vesznek részt, azok kezükbe vehetik a saját egészségi állapotukról készült kockázatfelmérésüket.

FITTEN ÉS BOLDOGAN

MOZDULJUNK - MINDEN NAPRA TESTMOZGÁS

A mindennapi kenyeret imáinkban is kérjük, de a mindennapi testmozgás, edzés, a sportolás többnyire még a gyakorlatban is elmarad. Pedig ki ne tudná - csak aki, meg sem próbálta - hogy a kellő testedzésben gazdag életmód elősegíti: a jobb közérzetet - a nagyobb állóképességet- test és lélek harmóniáját- a szív és keringési rendszer azaz a "motor teljesítőképességét - a tökéletesebb testtartást - a jobb megjelenést - a határozottságot és a dönteni tudást valamint az önbizalmat és az öntudat növelését.

Nos, ugye megéri mozogni és sportolni?

A MOZGÁS JÓTÉKONY HATÁSAI

A rendszeres mozgás az egészségtudatos életforma egyik alappillére. A magasvérnyomás-betegség kialakulásában és fennmaradásában is jelentős szerepet játszik a rendszeres testmozgás hiánya.

A fizikai aktivitás 25 százalékkal csökkenti a koszorúér-betegség okozta halálozás kockázatát. A testmozgás véd a szívritmuszavarok kialakulásától, csökkenti a thrombosishajlamot, így csökkenti a hirtelen szívhalál bekövetkezésének gyakoriságát. A rendszeres testmozgással leadott kilogrammok kizárólag a zsírszövetet érintik, míg a csupán diétával elért fogyás jelentős része izomszövet, így a hatékony testsúlycsökkentéshez is mindenképpen ajánlott a mozgás is.

MINDENKINEK A MEGFELELŐ MOZGÁSFORMA!

Sok rendszeres fizikai munkát végező úgy gondolja, hogy munkája mellett nincs szüksége rendszeres testmozgásra. Pedig ez téves nézet, hiszen a munkahelyi fizikai tevékenység nem egyenlő hatású a szabadidős testmozgással.

A magasvérnyomás-betegségben szenvedő betegeknek a szabadidős sportok közül a dinamikusak ajánlottak, melyek nagy izomcsoportokat mozgatnak meg. Ilyenek például a torna, kerékpározás vagy futás, ugyanakkor nem javallottak azok, amelyek hirtelen nagy erőkifejtést igényelnek, mint a rövidtávú sprintfutás vagy a súlyemelés.

A hypertoniás betegek esetében fontos, hogy minden esetben konzultáljanak kezelőorvosukkal a fizikai aktivitás mértékéről és intenzitásáról, hogy a megfelelő mozgásformával sikerüljön (jótékonyan) hatni a vérnyomásra.

Kezdetben a kis intenzitású, 50 százalékos teljesítményű mozgás javasolt, ami panasz- és tünetmentesség esetén 70 százalékosra növelhető. Ne akarjuk elsőre nagyon kifárasztani magunkat, mert azzal negatív eredményt érhetünk el. Sem az erőteljes futás, sem a nagy erőkifejtést igénylő emelés, illetve egyéb erőteljes sport nem javasolt a magas vérnyomásúaknak.

Abba kell hagyni minden terhelést, ha hirtelen elsápadás, izzadás, szédülés, gyengeségérzés, ájulásérzés vagy zavartság jelentkezik.
Elsődleges tanácsként megfogalmazható, hogy ha a nyugalmi helyzetben mért szisztolés (első érték) vérnyomásérték több mint 170 Hgmm, illetve a nyugalmi pulzus több mint 90/perc, a tréning során azonban 100/perc értéket meghaladja, akkor ne kezdjük el a testedzést, illetve hagyjuk abba a fizikai terhelést. A mozgást azonnal abba kell hagyni, ha a pulzus meghaladja a {210 – életkor} értéket!

Ha nincs probléma a mozgás során, akkor hetente 3-5 alkalommal 30-60 perces időtartam tekinthető optimálisnak. Fontos kiemelnünk az 5-10 perces bemelegítés és levezetés jelentőségét, mivel ezzel elkerülhető a hirtelen vérnyomás-kiugrás esélye.

30 perces könnyű futás 300 kilokalória (kcal) energiát igényel, amely kb. 50 g testsúlycsökkenésnek felel meg. Ha figyelembe vesszük a korábbi javaslatokat, akkor látható, hogy ez havonta 1,5 kg, évente 18 kg testsúlycsökkenést jelent átlagosan.

Szakmai és szórakoztató programokkal

várjuk a rendezvényre kilátogatókat.

Az esemény házigazdái

"Ne édességgel vagy más egészségtelen étellel jutalmazza gyermekét - gyümölcsöt vagy olajos magvakat adjon inkább, vagy még jobb, hogy ha a jutalom vidámság, olyan közös cselekvés, amit a gyermek élvez."

DOBÓ KATA moderátor

"Sokat dolgozom, azok közé tartozom, akik reggel elindulnak nyolc körül és este sötétedés után érnek haza, így én is arra hivatkoztam egy ideig, hogy nem érek rá magamra figyelni ilyen sebesség mellett. Aztán jöttek az első problémák, és ha nem is példaszerűen, de fegyelmezetten iktattam be sportot ismét az életritmusomba és válogatom meg, hogy mit eszek. Rájöttem, megéri!"

DÉNES TAMÁS moderátor